Министерството препоръча Ася и Симона на Майкрософт
В края на август гръцката столица Атина бе домакин на Alice Envisions the Future – Girls in STEM AI Bootcamp – събитие на Майкрософт, на което нашите деветокласнички бяха част от 15-членния български отбор
Само за момичета бе технологичното събитие на Майкрософт, в което участваха Ася и Симона от 9.а клас. „Алиса променя бъдещето“ (Alice Envisions the future ) събра в Атина 160 момичета (15 – 17-годишни) от 22 държави в Източна Европа. Във всяка работна група има участници от различни държави. Работният език на срещата е английски, а онлайн преводач изписва в реално време субтитри към речта, която чува, но е способен и да превежда.
Момичетата работят с най-новите продукти в областта на приложния софтуер - очила за смесена реалност, софтуер за лицево разпознаване, чатбот (робот, който използва база данни, за да събира информация и да отговаря на въпроси). Едното от практическите занятия е работа с микробит – малка платка, която може да се програмира през интерфейс. След това този миниатюрен робот изпълнява команди – по него преминават светлинни надписи, издава звукови сигнали, има възможност да измерва градусите навън, да работи като светломер и т.н.
Занятията извън залата имат състезателен характер, но също са организирани така, че да провокират любопитството, интелекта и независимостта на момичетата. Трябва например да сглобят шкафчета, които ще се дарят на дом за сираци, или да събират научна информация, докато обикалят забележителностите в Атина. Дори плажните състезания внушават идеята за равните права – момичетата стрелят с лък, дърпат въже, демонстрират ловкост и изобретателност.
Българската група бе от 15 момичета и 5 ръководители. Ася и Симона Андрееви бяха препоръчани от Министерството на образованието, тъй като имат престижното второ място на националната олимпиада по информационни технологии и това бе най-високият успех, постигнат сред участничките в българската група. Имаше и момичета от Велико Търново, Стара Загора, Първомай, Елин Пелин.
За да бъдат одобрени за участие в отбора, момичета от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ бяха разработили видеоматериали, в които излагат своите идеи за използването на изкуствения интелект, а именно холограмна сфера, която пресъздава спомени и фантазии, и очила за виртуална реалност. Оказва се, че в момента Майкрософт е разработил подобни очила за незрящи хора, но ги ползват ограничен кръг от хора. Смелите идеи на Ася и Симона им осигуриха четири работни дни в хотел Hilton в гръцката столица от 27 до 31 август. „Страшно натоварена бе програмата“ – коментира за „Екип 7“ техният учител инж. Надя Добрева. Занятията са от 9.00 до 20.00 ч. Осигурени са срещи с жени от различни държави, които са успели в професията си – писателка, пътешественичка, мениджър, жени-инженери, които разработват нови системи за изкуствен интелект. „През 2040-та година светът няма да изглежда по същия начин, защото ще бъде коренно променен вследствие на технологиите, които в момента се разработват. Изкуственият интелект ще е навсякъде“ – казва в една от работните срещи Кристин Тоол, топ-мениджър в Майкрософт.
Вижте приложения видеофайл, за да усетите работната атмосфера. В 57-та секунда Симона и Ася са заедно с целия български отбор, участват в работни групи, в тийм-билдинг, как общуват и обсъждат идеите си.