Барелеф на академик Обрешков и футбол между роботи на патронния празник

ППМГ

На 51-ия патронен празник на ППМГ бе открит барелеф на академик Никола Обрешков в сградата на Математическата гимназия с автор Рафаил Георгиев-Рафо. Връчени бяха наградите от Турнир „Обрешков“, а празникът завърши с демонстрация на клуб „Роботика“ и със забавен научен куиз от клуб „Лингвистика“

“300 години математическа теорема стои непокътната, докато един български академик успява да я обобщи, и днес тя носи името „Теорема на Декарт-Обрешков“ – така господин Мануел Василев впечатли възпитаниците на Математическата гимназия преди откриването на барелефа на нейния патрон. Авторът на барелефа е световноизвестният скулптор Рафаил Георгиев-Рафо, роден в Разград в семейството на актрисата Мая Кисьова и скулптора Любомир Добрев, който помогна при монтирането. Плочата е от гранит „Неро Африка“, а лицето и буквите са изработени от бронз. Барелефът бе открит на 6 март на първия етаж в Математическата гимназия в присъствието на Найден Късов, зам.-областен управител на Област Разград и Ангел Петков, началник на РУО – Разград.

6 3 23 2

„Аз дълги години се надявах да стигнем до този момент – сподели господин Мануел Василев. Стойността на барелефа е над 5000 лв. от бюджета на училището, но благодаря на Ученическия съвет, който помогна със сумата 878 лв. Честта да открием барелефа имаме аз и Ирена Станчева, председателят на ученическия съвет. Да ни е честит барелефът на академик Обрешков!“.

След поздравленията от зам.-областния управител Найден Късов началникът на РУО - Разград Ангел Петков сподели:

ЗНАМ КАКВО Е ДА ВЛЕЗЕШ В КЛАС ОТ МАТЕМАТИЧЕСКАТА. Аз също съм водил часове на Математическата гимназия като преподавател по техническо чертане в Междуучилищния център (МУЦ), така че знам какво е да работиш с умни деца, които чакат знания. На вас, колеги преподаватели, пожелавам да си уважавате децата, да си ги обичате, а те рано или късно ще го оценят, а някои още отсега оценяват това, което правите за тях.“

МАЛКИТЕ ДАДОХА УРОК ПО КИБЕРНЕТИКА НА ГОЛЕМИТЕ във високотехнологичен спектакъл от Клуб „Роботика“ с ръководител инж. Ирина Минкова. Членовете на клуба от 5. и 6. клас показаха как роботите се движат с помощта на софтуер от мобилен телефон, как преследват топче за тенис на маса и дори могат да вкарат гол. След това по-големите ученици бяха призовани да раздвижат роботите.

6 3 23 3

Кулминацията бе традиционният куиз, подготвен от клуб „Лингвистика“ с ръководител Емилия Станкова. И за зрителите е интересно, и на участниците им е приятно, защото във всеки отбор има по един учител, по един представител на 8., 9., 10., 11. клас и един на възраст между 5. и 7. клас. Деветокласничка от отбора „Златната шестица“, в който равноправен участник бе и директорът, сподели: „Беше много вълнуващо да обсъждаме заедно отговорите. Всеки помагаше с каквото можеше и в каквото беше най-добър, и в крайна сметка бяхме доволни от резултата“.

Нека това да бъде пожеланието към всички, които учат в нашата гимназия: Да покажат това, в което са най-добри, и в крайна сметка да бъдат доволни от резултатите си! Честит празник!

ФЕНОМЕНАЛНО МЛАД АКАДЕМИК И ФЕНОМЕНАЛНО СКРОМЕН ЧОВЕК

Биографична извадка за академик Обрешков, представена от господин Мануел Василев

„Изключителен учен, много скромен човек, даже нашият скулптор Рафи Георгиев се затрудни, тъй като академикът няма толкова много снимки. Никола Димитров Обрешков е роден на 6 март 1896 г. във Варна. Родът му е от Еленския балкан. По-късно се преселва в с. Благоево до Разград. Баща му Димитър е военен, полковник в Шуменския полк, а майка му Кица – домакиня, която се е грижела за 8-те си деца (4-ма синове и 4 дъщери). Всички свирели на пиано и цигулка, изключително умни деца. Половината от тях са математици. Завършва Софийския университет като студент по математика и физика. На 20 години влиза в Българската армия и се сражава в Първата световна война като редник, а по-късно като офицер от инженерните войски. На 24 години става асистент в катедра „Диференциално и интегрално смятане“, ръководена от академик Кирил Попов. Обобщава теоремата на Декарт, която до този момент е била непокътната 300 години. Сега тя се нарича „Теорема на Декарт-Обрешков“. На 26 години става доцент по висша алгебра, а на 29 години става професор. Първото си международно признание получава в Италия, където на 36 години става доктор по математика на университета в Палермо. На 37 години – в Парижкия университет Сорбоната. Чете лекции в най—известните университети в Европа - в Берлин, Рим, Женева, Палермо, Лайпциг, Дрезден, Хамбург и т.н. Има над 250 статии. Взема участие в десетки международни конгреси, конференции и научни сесии по математика. Рецензент е на много чуждестранни научни монографии. Написал е няколко учебника и монографии, превърнали се в настолни книги за няколко поколения математици. И днес в Калифорнийския университет в Лос Анжелис учат по негов учебник. На 49 години става академик в Българска академия на науките. И днес за 24 май за изтъкнати математици и физици има учредена награда на негово име“. Не случайно академик Обрешков е патрон на три от тридесет и една математически гимназии в България.

==>> Към Фотоалбум: Барелеф <<==

==>> Към Фотоалбум: Турнир "Обрешков" <<==

Покана за дарения

Актуално

Списък на учебниците за учебната 2023-2024

Списък на учебниците за 2023/2024 учебна година може да видите [ ... ]

УчебнициОще...
Дипломиране на Випуск’2023

„Обичам ви всички!“ каза директорът Мануел Василев [ ... ]

НовиниОще...
(СНИМКИ) На червения килим

Към Фотоалбум „На червения килим“ ==>>

Фотограф: [ ... ]

НовиниОще...
ШАХМАТЕН ТУРНИР  на ППМГ

През месец май се проведе официалният шахматен турнир [ ... ]

СпортОще...
Поздравления за всички, справили се на матурите!

Още една бляскава подборка снимки от професионалния фотограф [ ... ]

НовиниОще...

Национално състезание "Математика за всеки" (2023) ЗАДАЧИ

 

Олимпиади и състезанияОще...
(СНИМКИ) Абитуриентски бал ППМГ

Фотоалбум от бала (25.05.2023 г.) ==>>

Фотографи:

Стилияна [ ... ]

НовиниОще...
Още новини