Паралелка природни науки в действие
Последни дни, в които може да видите изложба микрофотография, заснета от бъдещия микробиолог или генен инженер Христо Райков от 9.в клас
„Ще ви покажа нещо много интересно“ – казва деветокласник и отваря учебника по биология пред шестокласници, които никога не са изучавали биология и здравно образование. Денят е 22 април, учениците са от 6. клас на Математическата гимназия, а събитието е откриване на изложба „Красота в мащаб 1:1000“.
Не се шегува – за него биологията е много интересна и успява да убеди в това и зрителите. Христо прави снимки на клетки и тъкани през собствения си микроскоп и то на микроскопски препарати, които сам е приготвил.
Вече шест години Христо от 9.в клас колекционира микроскопи. Като се започне от детски микроскоп, през стабилния механичен микроскоп, наследен от дядо му – известен хирург, та до най-съвременните електронни микроскопи, подарени от родителите му. Започва сам да приготвя микроскопски препарати на 14-годишна възраст, долу-горе тогава прави първите снимки през окуляра на микроскопа. Снима с телефона си, като допре камерата до окуляра.
Талантът му е оценен от госпожа Йорданка Гичева, негов учител по биология и здравно образование. Точно на 22 април Деня на Земята Христо Райков откри изложба в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ на втория етаж, в зоната на дирекцията.
Оказа се, че има и талант на оратор. Пред зрителите от 6.клас той обясни устройството на микроскопа и устройството на клетката. Окуражи ги да се занимават с природни науки и с достъпни думи обясни какво има на всяка негова снимка:
- Кръв (не каза откъде е взета);
-Лук (тънката ципа между самия зеленчук и оранжевата му обвивка);
-Картоф (грудка);
-Мъх (листо);
- Червена чушка (разрезът е направен със скалпел, както и на всичките предходни микроскопски препарати);
- Волвокс (колониален организъм, единственият готов микроскопски препарат, който не е подготвил самият той).
Парадоксът е, че директорът на ППМГ господин Мануел Василев в един и същи ден откри две изложби на свои ученици – микрофотография и астрофотография. При микрофотографията снимаш през микроскоп обекти, невидими за човешкото око, а при астрофотографията се снимат през телескоп огромни небесни обекти (https://www.pmgrz.net/index.php/novini/839-otkriite-neobyatniya-kosmos-na-naukata).
Посетете изложбата на втория етаж в училище и се занимавайте с биология – не е страшно, нито трудно, според Христо и другите ученици от паралелки „Природни науки“ в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ - Разград.
Състезание „Стани богат“
Състезание „Стани богат“ по биология и химия оживи коридорите на ППМГ „Акад. Н. Обрешков“
Вълнуващо ученическо състезание по модела на популярното „Стани богат“ се проведе в последния ден на май, организирано от госпожа Тицова, учител по химия и госпожа Гичева, учител по биология. Те се погрижиха науките, които преподават, да бъдат представени чрез интересни въпроси.
Събитието събра ученици от 8.в и 10.в клас, които се включиха с ентусиазъм и спортен дух. Участниците бяха разделени в три отбора и преминаха през няколко предизвикателни кръга – въпроси с повишаваща се трудност, кръстословица и пъзел за финал. Организацията беше отлична.
Присъстваха Мануел Василев, директор на Математическата гимназия, както и госпожа Светлана Занкова, заместник-директор. Освен, че наблюдаваха с интерес представянето на учениците, те изчисляваха и точките на участиците във всеки кръг. Целта на инициативата беше не само да провери знанията на участниците, но и да насърчи сътрудничеството, логическото мислене и бързата реакция в динамична среда.
Репортер: Берна Челек, 8.в клас
Блеснахме в първото в Разград регионално състезание по роботика и трето за нашия клуб по роботика, воден от инж. Ирина Минкова със съдействието на д-р Турхан Сюлейманов
От три години в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ функционира клуб по роботика. През тази година участниците в него са от 5. до 9. клас. Обикновено работят в петък след часовете, но когато имат да приключват етап от състезанието по роботика, се събират и в почивните дни и стоят до късно. „Ако са постигнали това, което искат, децата са доволни от работата си“ – казва инж. Ирина Минкова, техен ментор. На 31 май се проведе Регионалното състезание за Североизточна България по роботика. За първи път се провежда в Разград поради това, че е Десето юбилейно издание, а нашият град на централно място между Русе и Варна. В този регион са най-силните отбори в страната. Може да се каже, че състезанието беше и най-масовото – участваха 24 отбора.
Нашият отбор, който се състезава със Spike (компект LEGO роботи), беше на второ място в раздел „Робо игра“ и спечели грамота за екипна игра. Тук участваха двама петокласници, един осмокласник и един деветокласник. Екипът е сформиран тази година и характерите се напаснаха много добре. Като за първо участие, представянето беше супер!
Другият отбор се състезава в EV3 (също компект LEGO роботи) в група „Premier“. Този отбор има опит и е много силен, но имаха нещастието по време на състезанието роботът им да падне от състезателното поле. Те спечелиха приз за най-оригинален плакат.
Със или без първо място, децата, които се занимават с роботика, печелят. Първо, това е приложно програмиране. Второ – тази година темата бе опазването на океаните чисти. Децата посетиха Пречиствателната станция в Разград и Кубрат, събраха информация в интернет за съществуващи начини за пречистване, получиха екологична грамотност и утвърдиха уменията си за работа в екип.
„Гордея се с техния ентусиазъм и всеотдайността, която проявяват. По програма имаме два часа седмично, но винаги стоим по повече, защото са мотивирани и им е интересно“ – казва техният ментор инж. Ирина Минкова, преподавател по ИТ. Доктор Турхан Сюлейманов, преподавател по информатика, е втори ментор и винаги могат да се обръщат към него и по време на състезания, и през учебната година.
Мотивационен семинар „Аз вярвам, мога и знам“
АКТРИСАТА ГЕРГАНА СТОЯНОВА:
„Никой не ти е виновен, никой не ти е длъжен, всичко зависи от теб“
Мотивационния семинар „Аз вярвам, мога и знам“ гостува в ППМГ по покана на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви
Както гласът от GPS-а ти помага да не се загубиш на пътя, така най-разпознаваемият глас на България – на актрисата Гергана Стоянова, показва посоката в пътя на живота. Десетки хиляди ученици от България са присъствали на нейните семинари и са писали в разработената от нея тетрадка за самопознание и плануване на мечти.
При нас това се случи на 24 април, петък, присъства Ученическия съвет в разширен състав и сега му предстои да зареди с мотивиращи послания останалите от Математическата гимназия.
Ето какво разказва 9-класничка, присъствала на семинара: „Актрисата Гергана Стоянова е живеела е в малко населено място и винаги се е занимавала: 1. С уроците си; 2. Със спорт; 3. С изкуство. Понякога родителите й са я спирали от извънкласни форми по финансови причини, или защото са се страхували как момиче от малко село ще ходи в Бургас на пиано или на други мечтани от Гергана курсове“. Тогава обаче е дошла мотивиращата помощ от учители и треньори: „Ако имах 5 като Гергана щяхме да сме непобедим отбор“ – казала треньорката по лека атлетика. Преподавателят по пантомима пък й е подсказал, че има актьорски талант и станало така, че я приели в НАТФИЗ от първи опит. Затова тя днес се среща с ученици, за да ги мотивира да се развиват. И заклева всички български деца: „Обаждайте се на учителите си, когато завършите училище, говорете с тях, благодарете им“.
Гергана подари на всички ученици. „вдъхновяващата тетрадка“ на чиято първа страница всички записаха: „Никой не ти е виновен, никой не ти е длъжен, всичко зависи от теб“. Една наша ученичка тълкува мисълта така: „на нашето поколение не му се налага да копаем на нивата и да се отказваме от нещо, защото родителите ни нямат пари. На нас много неща ни се дават наготово. Но знанията, целите ни и мечтите ни зависят само от нас“.
Защо най-разпознаваемият глас на България Гергана Стоянова гостува в Математическата гимназия по покана на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)? Защото добрите послания се мултиплицират, ако попаднат на добра почва. Надяваме се, че най-важните послания от мотивационния семинар ще станат част от живота на младите хора в Разград и България.
Открийте необятния космос на науката
МАНУЕЛ ВАСИЛЕВ, ДИРЕКТОР НА ППМГ „АКАД. Н. ОБРЕШКОВ“:
„Открийте необятния космос на науката“
Осмокласничката от Математическата гимназия Берна Челек вдъхновява по-малките ученици от бившето си училище СУ „Христо Ботев“ в Лозница с изложба астрофотография
Още като 12-годишна шестокласничка Берна получава подарък телескоп точно на 22 април, Деня на Земята. По едно съвпадение на същия ден, но две години по-късно открива самостоятелна изложба в родния си град Лозница. И тогава, и сега телескопът продължава да е по-голям от младата астрофотографка.
Цялото училище – близо 100 деца от 5. до 7. клас, всички учители и училищното ръководство се събраха във фоайето на СУ „Христо Ботев“ за посрещане на скъпите гости от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ – Разград. Това бяха директорът на Математическата гимназия Мануел Василев и осмокласничката Берна Челек, автор на изложбата „Вълчата луна в очите на една жена“. Вече можем да определим изложбата като „пътуваща“ – тя първо бе открита в Разград за патронния празник на ППМГ - 6 март, а през април пристигна в Лозница. Така едновременно бяха отбелязани Международния ден на космонавтиката 12 април и Деня на земята 22 април и по този повод господин Василев окуражи децата с думите „Открийте необятния космос на науката, занимавайте се с природни науки“. Оказа се, че директорът на ППМГ като млад учител е замествал в Лозница именно колежката си Румяна Костадинова, която днес е директор на СУ „Христо Ботев“ и с която заедно откриха изложбата на Берна.
Родното училище СУ „Христо Ботев“ – Лозница е дава старт за интереса на Берна Челек към науката. „Особено ми помогна госпожа Христина Христова, която ме откри заради интереса ми към астрономията. Тогава дори не изучавах физика и не знаех, че тази наука се занимава със звездите и съзвездията. Тя ми чертаеше съзвездия и ми показваше как от едно съзвездие да се открие друго. Вземах листчетата с чертежите и през нощта откривах тези съзвездия на небето“.
Днес Берна е в паралелка „Природни науки“ в Математическата гимназия, която също насърчава и подпомага научните и духовните й търсения. Парадокс – в същата седмица, когато откри изложба астрофотография в Лозница, Берна участва и като поетеса във Вечерта на талантите от Математическата гимназия. А докато е в Лозница за откриването на изложбата, успява да проведе и обучение на млади доброволци на Български червен кръст.
Патронен празник
Патронният празник събра в едно спортни състезания във физкултурния салон, награждаване на победителите в Турнир "Обрешков" и викторина, подготвена от госпожа Емилия Станкова и 12.б клас, която се проведе в НЧ "Напредък 1901".